להפעלת מנגנון עקיפת בלוקים לחצו Ctrl

כל מה שצריך לדעת על כביש 23 – כביש מנהרות הכרמל

כל מה שצריך לדעת על כביש 23 – כביש מנהרות הכרמל
כל מה שצריך לדעת על כביש 23 – כביש מנהרות הכרמל

אם אתם חיפאים או גרים באזור, אתם בטוח מכירים את כביש 23, כביש מנהרות הכרמל הידוע שקיים כבר משנת 2010. מדובר על שתי מנהרות כפולות שמחברות את הכניסה הדרומית לחיפה עם צומת הצ'ק פוסט, מנהרות שעוברות מתחת לרכס הכרמל ומהירות הנסיעה המותרת בהן היא עד ל-80 קמ"ש.

אורכו של כביש 23 (כל צד בכביש) הוא של 6.5 קילומטרים כש-4.7 קילומטרים מהכביש הם בתוך המנהרות.

ההיסטוריה של הכביש

בעיר התחתית ובדרכים לנמל חיפה היו תמיד בעיות תחבורה. הרעיון לכביש זה ולמנהרות מתחת לכרמל הוצע בפעם הראשונה כבר בתקופת המנדט הבריטי ובפעם השנייה באמצע שנות ה-60. הפעם הבאה בה עלה הרעיון היתה בשנות ה-80 אך גם אז הרעיון לא התקדם, וכשהוא הובא לפתחו של עמרם מצנע מי שהיה ראש עיריית חיפה בתחילת שנות ה-90 הוא החל לקרום סוף סוף עור וגידים. העבודות עצמן החלו בשנת 2007 ובשנת 2009 הסתיימה חפירתה של המנהרה הראשונה מהצ'ק פוסט ועד למחלף רופין בנווה שאנן. את המנהרות חפרו משני הצדדים כשמצד אחד חברה ישראלית ומצד שני חברה סינית, וכשהם נפגשו בוצע פיצוץ מבוקר שהוריד את החסם האחרון. אחת אחת הסתיימה חפירתה של כל אחת מארבע המנהרות (שתי מנהרות חד סטריות לצד אחד ושתי מנהרות חד סטריות לצד השני) ובסוף נובמבר התקיים טקס במעמד ראש הממשלה לפתיחת הכביש.

התנגדויות לפרויקט

כמו כל פרויקט במדינת ישראל, גם כאן היו מתנגדים שטענו שהכביש יגרום ליותר נזק מתועלת. הרי הכביש נועד לעקוף את מרכז העיר וזה יגרום לרבים לעבור לפרוורי העיר ולנטוש את מרכזה מה שנוגד את הרצון בהתחדשות עירונית. טענה נוספת של מתנגדי המיזם היתה שבתוך העיר יש לא מעט תחבורה ציבורית, וכביש כזה יעודד שימוש ברכבים פרטיים מה שייצור יותר עומס בחיפה בכלל וכמובן, יפגע גם באיכות הסביבה. בסופו של דבר ההתנגדויות הללו לא הפריעו לפרויקט מלהיות מיושם והוא יצא לדרך כמתוכנן.

יתרונות הכביש

כביש 23 הוא קודם כל כביש שעוקף את מרכז העיר חיפה, מה שחוסך לא מעט פקקים ועיכובים. בנוסף, פתחה של המנהרה המערבית הוא בסמוך למרכז הקונגרסים כך שהוא מאפשר גישה גם ממישור חוף הכרמל שזהו כביש 4 וגם מכביש 2. המנהרה המזרחית ממשיכה עד לצ'ק פוסט כשהפתח המערבי הוא בנווה שאנן במחלף רופין. מסוף שנת 2014, יש גם חיבור ישיר מהמנהרות היישר לכביש 22.

אין ספק שמנהרות הכרמל וכביש 22 שינו את מפת התחבורה בעיר חיפה. הן הפכו אותה לנוחה יותר ופשוטה יותר, ולמרות שזהו כביש אגרה נעשה בו שימוש רב.

הרשמו עכשיו
ללא דמי מנוי
   הצטרף כמנוי    5424*
תנאי שימוש  © כל הזכויות שמורות למנהרות הכרמל

  
  
נגישות | 
  
מנהרות הכרמל בFACEBOOK
מנהרות הכרמל ב-youtube
מנהרות הכרמל ב-flickr
 webnoise  :site by
הצטרף כמנוי    5424*
התעריפים החדשים במנהרות הכרמל: דברים שכדאי לדעת
מטיילים עם מנהרות הכרמל
מנהרות הכרמל בFACEBOOK
מנהרות הכרמל ב-youtube
מנהרות הכרמל ב-flickr
נגישות | 
  
  
  
  | 
© כל הזכויות שמורות למנהרות הכרמל

site by: