להפעלת מנגנון עקיפת בלוקים לחצו Ctrl

איכות סביבה

איכות סביבה

מחלף קריות - מנהרות הכרמל
מחלף קריות - מנהרות הכרמל

בניית מנהרות הכרמל נעשתה תוך התחשבות מירבית בסביבה, כי איכות הסביבה חשובה לנו בדיוק כמו איכות הנסיעה שלכם. לכן, אנו נוקטים פעולות רבות על מנת לשמור על הסביבה ולטפח אותה, לרווחת תושבי חיפה והאיזור כולו. הנסיעה במנהרה חוסכת בזמן, בדלק ובפליטת גזים מסוכנים ומסייעת להקטנת זיהום האוויר הסביבתי.

מערך הניטור

על מנת לשמור על איכות חיי התושבים באזור המנהרות, הקמנו מערך ניטור על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה ע"י אנשי מקצוע מובילים, בהם יועצים סביבתיים, מומחי אקוסטיקה ומהנדסים מתחומים שונים.
מערך הניטור מוצב סמוך לפתחי המנהרות ובשכונות המגורים הסמוכות ומבצע מדידה רציפה, 24 שעות ביממה. מערך הניטור בודק שלושה מדדים מרכזיים: רעש, זיהום האוויר ושיעור החלקיקים באוויר.
המדדים הרציפים מועברים למערכות מחשוב מתקדמות, המחוברות לאיגוד ערים לאיכות הסביבה-חיפה ולרשות מנהרות הכרמל (CTA - Carmel Tunnel Authority) , הממונה על הפרויקט מטעם המדינה.

 

פעילויות נוספות שביצענו:

  • התבצעו מספר מדידות רעש, על מנת לוודא כי אין רמת רעש חריגה במנהרה וסביבותיה. תוצאות הבדיקות הראו עמידה בכל הסטנדרטים הנדרשים
  • החברה מתפעלת ארבע תחנות ניטור אוויר (Co, No חלקיקים) בסביבת הפרויקט וכן גלאים בתוך הפרויקט, על מנת לוודא כי אין חריגות ברמות הפליטות

שיקום נופי וסביבתי

הכניסה למחלף חיפה דרום
הכניסה למחלף חיפה דרום
הפרויקט טיפח והשיב לקדמותם במשך כ- 3 שנים, כ- 40 דונם של שטחי גינון ותוואי נוף טבעי מחוץ לשטח הזיכיון. במסגרת העבודות ניטעו אלפי פקעות, שתילים, עצים ושיחים במוצא המנהרות. כל הנטיעות בוצעו בתיאום עם רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה. בפברואר 2014, החזירה החברה לידי עיריית חיפה את השטחים שטופחו על ידה
 

שיקום הוואדי ושיקום הנוף

 

במשך עשרות שנים, היה הוואדי בנחל הגיבורים נסתר מהעין, למרות מיקומו בלב חיפה. רוב תושבי העיר כמעט ואינם מודעים לקיומו, גם בגלל צורתו וגם בגלל הגישה הקשה אליו. חלק משטחיו נפגעו כתוצאה משפיכה בלתי מבוקרת של פסולת בניין. עם תחילת הקמת מנהרות הכרמל, נסללה בלב הוואדי דרך חדשה והאשפה סולקה מהמקום בהיקף של כ-200 משאיות שפינו את הפסולת לאתרים מסודרים.

 

תכנית שיקום הנוף הוכנה ע"י אדריכלית הנוף מרגלית סוכוי, בשיתוף עם האגרונום חנוך בורגר. "ייחודו של השיקום הוא בשתילת צמחיה לגובה של עשרות מטרים על פני המצוקים", הסבירה סוכוי, "תשומת לב רבה הוקדשה לשמירה על אופיו של הכרמל. למקום הובאה קרקע מהסוג המאפיין את הר הכרמל וגם הצמחים, מעשרות סוגים שונים כאלה שצמחו בעבר או צומחים כיום בחורשות שמסביב לעיר".

 

שמורת השושן הצחור הגדולה בישראל

הצמחים שנשתלו בשטח הוואדי מסביב לגשרים, הם במגוון גדול של סוגים, כדוגמת אלפי חבצלות קטנות, רקפות, נרקיסים, נוריות, סחלבים ועירית גדולה. בדונם ממוצע של קרקע בפרויקט, צומחים כ-70 פריטי צמחים שונים. בתוך כל אלה, הוחלט לטעת בוואדי גם את השמורה הגדולה ביותר בארץ לשושן צחור. השושן הצחור נחשב לפי אמונות רבות לסמל הטוהר והיופי. לפי האמונה הנוצרית זהו פרח מקודש בהיותו הצמח שקיבלה אמו של ישו מרים, מהמלאך שבישר לה על לידתו הצפויה של בנו של האלוהים. חשיבותו של השושן הצחור בדת הנוצרית, הביאה לעקירה מאסיבית בידי צליינים מאירופה, עד שהצמח כמעט ונכחד מהארץ.

 

פקעות השושן הצחור נלקחו לפני כשלוש שנים מאתרי גידול סודיים בכרמל. אתרים אלה מגודרים ונשמרים בקפידה על ידי אנשי רשות הטבע והגנים. הפקעות הבודדות הובאו אל מושב כרם מהר"ל, לרשותו של ציון סימן-טוב, מוותיקי המגדלים בארץ.

 

 

שיקום שטחי הקרקע, נחל ומחלפים

 

במסגרת עבודות הקמת הפרויקט, בוצע שיקום מקיף מאוד של כל שטחי הקרקע שמסביב לשלושת המוקדים של הפרויקט. בצומת הצ'ק פוסט, שבלט בהזנחה ובעזובה שבו במשך שנים, אלפי עצים ושיחים, האופייניים לצמחייה של הכרמל, ניטעו על גבי הדופן ואליהם הוצמדו מערכות השקייה שנועדו לסייע להם להתבסס.

 

בשל ייחודה של הקרקע המאפיינת את הכרמל, לא ניתן למצוא לה מקבילה באתרים הרגילים של עמק יזרעאל או בקעת הירדן. אלא שתזמון יוצא דופן, איפשר שימוש בקרקע שנחפרה בחודשים האחרונים מדופן ההר בכניסה לחיפה – לטובת הקמת אצטדיון הכדורגל סמי עופר. הקרקע החדשה הינה אדמה חרסיתית מסוג טרה רוסה שנלקחה מעומק של 60 ס"מ מתוך הקרקע, כשהיא נטולת זרעים ומלחים מיותרים. 8000 קוב של קרקע זו, הועברו מהשטח המיועד לאצטדיון למשכנם החדש בנחל הגיבורים.

 

שלוש שנים לאחר הרכבתה, פורקה מערכת ההשקייה והצמיחה התערתה בסביבה באופן הטבעי ביותר. צמוד לכביש, ניטעו מאות צמחי מים ונבנה מסלול מיוחד לנחל עין סעדיה. התייבשות המעיין התרחשה פעמיים בארבעים השנים האחרונות מסיבות לא ידועות וההידרולוגים מקווים כי יחזור לזרום. כיום, זרימתו מחוזקת באופן מלאכותי.

 

במחלף המרכזי, ניטעו עצי זית, ברושים וצמחים רבים שייכסו בחודשים הקרובים את המצוקים שמסביב לרשת הכבישים. לפני כחודש החלה גם יציקת "שביל נחל הגיבורים" - גרם מדרגות ארוך ומפותל, שיקשר בין שכונת נווה שאנן לחלקו הפנימי של הוואדי ויאפשר לתושבי העיר לטייל בשטחיו ולהנות מהטבע המשוקם. המדרגות החדשות נעשות ביוזמת כרמלטון. נטיעות יפות ומיוחדות נעשו גם במחלף חוף הכרמל, שהוא למעשה אחד משעריה של העיר חיפה.

הצטרף למסלול העסקי ותיהנה מחיסכון בזמן עבודה, בדלק ובטרחה!
הרשמו עכשיו
ללא דמי מנוי
   הצטרף כמנוי    5424*
תנאי שימוש  © כל הזכויות שמורות למנהרות הכרמל

  
  
נגישות | 
  
מנהרות הכרמל בFACEBOOK
מנהרות הכרמל ב-youtube
מנהרות הכרמל ב-flickr
 webnoise  :site by
הצטרפות בקליק
התעריפים החדשים במנהרות הכרמל: דברים שכדאי לדעת
מטיילים עם מנהרות הכרמל
מנהרות הכרמל בFACEBOOK
מנהרות הכרמל ב-youtube
מנהרות הכרמל ב-flickr
נגישות | 
  
  
  
  | 
© כל הזכויות שמורות למנהרות הכרמל

site by: