להפעלת מנגנון עקיפת בלוקים לחצו Ctrl

בעקבות השפנים בנחל ספונים

קושי
3-5  שעות
3-5 שעות
בעקבות השפנים בנחל ספונים
בעקבות השפנים בנחל ספונים
מסלול טיול מעט אתגרי במעלה אחד הוואדיות של הכרמל – נחל ספונים. מסלול זה משלב הליכה בחורש ים תיכוני סבוך בין סלעים ומפלים יבשים עד להגעה למערת ספונים, מערה פרההיסטורית גדולה ומוארת סביבה שוכנים שפני סלעים ובתוכה חיה אוכלוסיית עטלפים. אלו שיבחרו לעשות את המסלול המעגלי, הארוך יותר, יעלו אל מצוק מגדים, ממנו נשקפות תצפיות נוף מרשימות לעבר שיפולי הכרמל הירוק והים הכחול מולנו.

מהחנייה נצעד בדרך עפר בצידו הצפוני של נחל מיתלה, לאורך שדרת ברושים נטועים. אחרי כ-400 מ' נחצה גדר בקר. לאחר שנעבור במעבר בגדר נמצא את עצמנו בצומת שבילים מסומנים: השביל המסומן באדום (פסים אדום-לבן-אדום) יביא אותנו במעלה נחל ספונים עד למערת ספונים. אלו שיבחרו בגרסה הקצרה והקלה של המסלול גם ישובו חזרה באותה דרך. לעומתם, אלו שיבחרו להאריך את המסלול יוכלו להמשיך ממערת ספונים בשביל המסומן בכחול (פסים כחול-לבן-כחול) לעבר מצוק מגדים ומשם ירידה עד לסיום המסלול בדיוק כאן בצומת השבילים בה אנו עומדים כעת.

נתחיל לעלות בשביל האדום במעלה הנחל (שהוא נחל אכזב) ונעבור קרוב למחצבה נטושה. אם יזדמן לנו המזל, אולי נבחין בשפני סלעים בדרדרת האבנים שלמרגלות המחצבה. בהמשך אנו מגיעים למצוק יפה – טרסת ספונים. באתר זה נמצאו ממצאים פרהיסטוריים מתקופת האדם הקדמון. לאחר הליכה נוספת הנחל מתפצל לשני נחלים – נחל מיתלה ונחל ספונים. נמשיך במעלה נחל ספונים בעקבות הסימון האדום בתוך חורש מוצל ונעים כאשר מדי פעם אנו מתגברים על מפלים סלעיים אתגריים בלב החורש הסבוך.

לאחר כקילומטר וחצי נגיע למערת ספונים, הספונה בין סלעים גדולים ומכאן קיבלה את שמה. שלט ירוק גדול עומד לצד המערה ומושך את תשומת הלב למיקומה. מערה גדולה זו נחקרה ע"י ארכיאולוגים שמצאו במקום שרידים פרהיסטוריים ועדויות לכך שהאדם הקדמון התגורר במערה זו החל מלפני 60,000 שנה ועד לפני כמה אלפי שנים.

רוב המערה מוארת, אך כדי לחקור את פינותיה הנסתרות של המערה (שעומקה 40 מ') ניעזר בפנס שיאיר לנו את הדרך. במהלך השיטוט במערה נמצא נטיפים שרובם יבשים כיום ומושבת עטלפים פעילה שקבעה את משכנה על תקרת המערה. חשוב שלא להטריד את העטלפים או להאיר עליהם בפנס. במהלך החורף העטלפים נכנסים לתרדמת החורף ולפיכך המערה נסגרת לכניסת מבקרים בין החודשים נובמבר-מרץ כדי למנוע הפרעה.

לאחר הביקור במערה נתונה בידינו בשלב זה הבחירה אם לשוב על עקבותינו ולחזור בדרך ממנה באנו, אם בחרנו לעשות את המסלול המעגלי הארוך יותר, נמשיך עוד דרך קצרה לפי הסימון האדום עד למפגש השבילים אדום-כחול משם נפנה בכיוון הסימון הכחול (המשך השביל האדום הוא מסלול ארוך למיטיבי לכת, לכיוון טירת  כרמל).

לאחר עלייה במס' מדרגות סלע ייפתח בפנינו נוף מרהיב לעבר קניון נחל ספונים הטובל בחורש ירוק. בדרכנו נחצה את נחל מיתלה, השביל עובר כעת בנוף פתוח, טרשי וקשה יותר להליכה, אך מפעם לפעם נעבור בפינות מוצלות המאפשרות מנוחה והתרעננות. בהמשך נתקדם בגב הרכס ונגיע למצוק מגדים ממנו נוכל להתרשם מהנופים המרשימים ולזהות מתצפיות נוף שונות את חיפה, זכרון יעקב וארובות תחנת הכוח בחדרה. מכאן נרד סביב המצוק כאשר במרחק נוכל להבחין במבצר עתלית על רקע הים הכחול. בהמשך הדרך (לצד עמוד חשמל), נפגוש גת חצובה בסלע, ששימשה לייצור יין בתקופה הביזנטית, ובמרחק קצר ממנה בית בד, גם הוא חצוב בסלע, ששימש בזמנו להכנת שמן מזיתים. מכאן נמשיך עד שנגיע חזרה למפגש השבילים אדום-כחול וכאן נסיים את טיולנו.

רמת קושי:
המסלול הקצר (מסומן אדום) הינו מסלול קווי הלוך ושוב ברמת קושי בינונית, מוצל בחלקו הגדול ומתאים גם לימים חמים.

המסלול הארוך (בשילוב הסימון הכחול) הינו מסלול מעגלי המשלב קטעי הליכה חשופים לשמש ונוף טרשי לא קל להליכה. ולפיכך פחות מומלץ בקיץ ופחות מתאים למשפחות עם ילדים קטנים או למטיילים שאינם מיטיבי לכת.

משך הליכה:
בין 3-5 שעות בהתאם למסלול שבחרנו, כולל הביקור במערת ספונים. אורך המסלול הקצר כ-3 ק"מ והמעגלי כ-4 ק"מ.


הוראות הגעה:
נצא ממנהרות הכרמל מערבה ונמשיך בכביש החוף עד מחלף עתלית. במחלף עתלית נפנה לכביש 721 מזרחה עד צומת עתלית. נפנה שמאלה לכביש 4, נחלוף על פני צומת אורן ועל פני הכניסה למושב מגדים. מכאן נמדוד 1.3 ק"מ, עד שנראה את סימון הק"מ 194 כאן נחצה את נחל ספונים (נחל מיתלה). כאן נוכל למצוא מקומות חנייה. הסימון האדום של תחילת המסלול נמצא מס' עשרות מטרים מדרום לחנייה.
מומלץ לבוא בצורה זו ולא מכביש 4 בכיוון דרום, כי החנייה אפשרית רק בנתיב הנסיעה צפונה.

קישור למפת המסלול

*המידע מוגש כשירות לציבור, הפרטים המצויינים בכתבה עלולים להשתנות מעת לעת.
הרשמו עכשיו
ללא דמי מנוי
   הצטרף כמנוי    5424*
תנאי שימוש  © כל הזכויות שמורות למנהרות הכרמל

  
  
נגישות | 
  
מנהרות הכרמל בFACEBOOK
מנהרות הכרמל ב-youtube
מנהרות הכרמל ב-flickr
 webnoise  :site by
הצטרפות בקליק
התעריפים החדשים במנהרות הכרמל: דברים שכדאי לדעת
מטיילים עם מנהרות הכרמל
מנהרות הכרמל בFACEBOOK
מנהרות הכרמל ב-youtube
מנהרות הכרמל ב-flickr
נגישות | 
  
  
  
  | 
© כל הזכויות שמורות למנהרות הכרמל

site by: