להפעלת מנגנון עקיפת בלוקים לחצו Ctrl

בעקבות נפוליאון בתל עכו

קושי
2-1 שעות
2-1 שעות
בעקבות נפוליאון בתל עכו
בעקבות נפוליאון בתל עכו

מבקרים רבים סוברים בטעות כי העיר העתיקה שבין החומות היא מקום מושבה של עכו "מאז ומתמיד". למעשה עד לפני כ- 2000 שנה שכנה עכו על גבעת כורכר כמה מאות מטרים ממזרח לעכו העתיקה. זהו תל עכו (או תל נפוליאון, כפי שקוראים לו תושבי העיר).

ההתיישבות בתל זה החלה כבר לפני כ-5,000 שנה, ועדויות העולות מחפירות ארכיאולוגיות שנערכו במקום, אחד מהגדולים מסוגו באזור, מתארות עיר מבוצרת עם מצודה בצפון מזרח התל. העיר נזכרת בספר שופטים א', ל"א – "אָשֵׁר, לֹא הוֹרִישׁ אֶת-יֹשְׁבֵי עַכּוֹ".

לאחר שחנינו במגרש החנייה (מסומן במפה באות P), נראה כי מהפינה הצפון-מערבית של התל יוצאים שני שבילי הליכה סלולים המתפתלים ברחבי התל וסביבתו ומציעים למטיילים במקום מספר ואריאציות שונות לשיטוט בגבעה הירוקה בין שרידי התל. לצידם של השבילים מתפתל במקום גם "סינגל" – שביל צר המיועד לרוכבי אופניים.  במרחק קצר מהחנייה נראה את שרידי שער העיר הקדומה ולצידה מדרגות ודיפון עץ. (מיקום השער מסומן במפה בירוק).

פסלו של נפוליאון הרכוב על סוסו מוצב כאן על ראש התל ומושך אליו מבקרים רבים (מסומן במפה בסגול). הפסל מנציח את זכר הגעתו של נפוליאון וצבאו לעכו בשנת 1799 בניסיונו לכבוש את עכו העתיקה. עם זאת ולמרות מצור ממושך שהטיל על העיר, לא צלח הדבר בידו מאחר ועכו הייתה מבוצרת היטב.

בעונת האביב ישנה פריחה אביבית מרשימה בתל ובסביבתו ואילו מהתל עצמו נוכל להתפעל מהנופים המרהיבים הנשקפים אלינו מכל עבר – עכו העתיקה, מפרץ חיפה, העיר חיפה ורכס הכרמל, מלחת הנעמן ועוד מנופי הגליל המערבי.

פארק לילי שרון, שנקרא על שם אשת ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון ז"ל, שוכן מעבר לכביש מצפון לתל עכו ומציע גם הוא, לאחר שחצינו בזהירות את הכביש הסואן במעברי החצייה, שבילי הליכה בין חורשות אורנים ואקליפטוסים וביניהם מתקני משחקים לילדים ולפיקניק. הפארק מגודר וניתן להיכנס אליו רק בין השעות 6:30 בבוקר עד 22:00 בלילה. החנייה במגרש החנייה של פארק זה כרוכה בתשלום. הכניסה לפארק ולתל הינה חופשית. (נקודות הכניסה לפארק ומתקניו מסומנות במפה בכתום).


רמת קושי
– קל ומתאים לכל המשפחה.

משך הליכה משוער – כשעה עד שעתיים

הוראות הגעה:
נצא מהפתח הצפוני של מנהרות הכרמל ונמשיך לפי השילוט לכביש עוקף הקריות, בו ניסע עד מחלף כרי נעמן ונמשיך בכביש 4 לצומת עין המפרץ. בצומת עין המפרץ נפנה שמאלה לכביש 8510, נחצה את נחל נעמן וליד קניון עזריאלי בעכו נפנה ימינה לכיוון צומת עכו מזרח ומעבר מתחת למסילת הרכבת.

בכיכר שאחרי מעבר המסילה, נפנה ימינה ונחנה במגרש חנייה קטן הצמוד למגרש הכדורגל של הפועל עכו. נכון למרץ 2015, החנייה במגרש זה הינה חופשית, אם כי מומלץ שלא להשאיר דברי ערך ברכב.

 

קישור למפת המסלול

*המידע מוגש כשירות לציבור, הפרטים המצויינים בכתבה עלולים להשתנות מעת לעת.
הרשמו עכשיו
ללא דמי מנוי
   הצטרף כמנוי    5424*
תנאי שימוש  © כל הזכויות שמורות למנהרות הכרמל

  
  
נגישות | 
  
מנהרות הכרמל בFACEBOOK
מנהרות הכרמל ב-youtube
מנהרות הכרמל ב-flickr
 webnoise  :site by
הצטרפות בקליק
התעריפים החדשים במנהרות הכרמל: דברים שכדאי לדעת
מטיילים עם מנהרות הכרמל
מנהרות הכרמל בFACEBOOK
מנהרות הכרמל ב-youtube
מנהרות הכרמל ב-flickr
נגישות | 
  
  
  
  | 
© כל הזכויות שמורות למנהרות הכרמל

site by: