להפעלת מנגנון עקיפת בלוקים לחצו Ctrl

מלחת הקישון - סיור בנחל המשוקם

קושי
1 שעה
1 שעה
מלחת הקישון - סיור בנחל המשוקם
מלחת הקישון - סיור בנחל המשוקם

בחצר האחורית של העיר חיפה זורם לו נחל הקישון, שהמאמצים המתמשכים בשנים האחרונות לשיקומו מתחילים לשאת פרי. בטיולנו נגיע אל ה"אפנדיקס" – שלוחה של הקישון אל תוך היבשה המאפשרת לנו הצצה לעולם אחר ולא מוכר של הטבע הישראלי – מלחת הקישון.

לאחר שחנינו בזהירות בשולי הדרך בקצהו הדרומי של הגשר בדרך יוליוס סימון (מסומן במפה באות P), נזהה דרך עפר המובילה מערבה – זהו מסלול ההליכה שנצא בעקבותיו על גדתו הדרומית של נחל הקישון, מרחק של כ-800 מטר לכל כיוון (מסומן במפה בצבע כתום).

תחילה נחלוף דרך חורש אשלים ותוך זמן קצר נמצא את עצמנו לצד התרחבות גדולה מאד של הקישון: הנחל מגיע כאן לרוחב מרשים של כ-150 מטר ופתאום לרגע יזכיר לנו נהרות של ממש מארצות נכר, כאשר בנייני העיר חיפה מתנשאים על רכס הכרמל שממולנו ומוסיפים לאווירה הייחודית של המקום.

נמשיך מערבה ונגלה כי אנו כבר לא הולכים לאורך הקישון עצמו אלא לאורך שלוחה צדדית של הנחל, שזכתה לכינוי "האפנדיקס" (appendix באנגלית – נספח). תעלה זו היא למעשה שריד מאפיקו הקדום של הקישון, כפי שמשתקף במפות היסטוריות לפני פיתוח מפרץ חיפה.

 

בתעלה זו ובגדותיה שרד בית גידול ייחודי המכונה מלחה. זהו אזור יבשתי המלוח יותר מהסביבה הקרובה (במקרה זה בשל חדירת מי הים לאפיק הנחל) ולעתים קרובות הינו בוצי או מוצף במי ים בהתאם לתנודות במפלסי הגאות והשפל של הים הסמוך. המלחות בד"כ דלות במגוון הצמחייה ובעלי החיים אך המינים שמצליחים לשרוד בסביבה זו הם לרוב בלעדיים לבית הגידול. מלחת הקישון היא המלחה השנייה בחשיבותה במישור החוף אחרי מלחת שפך הנעמן ובשנים האחרונות הושקעו מאמצים רבים בשימור המקום לאור דרישות הפיתוח העירוני באזור.

הנוף הנשקף לעינינו עם הגיענו אל מלחת הקישון הוא ייחודי, ומאפשר לנו היכרות עם בית גידול טבעי נדיר שכמעט ואינו קיים בארץ. זה גם נוף די פוטוגני לצילומים המקנה תחושה של "מקום נידח" למרות שאנו נמצאים בסך הכל חמש דקות מחיפה ומהכבישים הראשיים. מומלץ להגיע מצויידים במצלמה. בין הצמחים הגדלים כאן בולטים במיוחד בני משפחת הסלקיים, עם שמות כגון מלוחית הרגלה (צמח אפרפר השכיח בגדת הקישון) ושרשר רב-שנתי (מין נדיר השכיח יחסית בתעלת האפנדיקס). שני עצי תמר עתיקים המתנשאים מעל לנוף זה מוסיפים למראה היחודי של המקום. המלחה עשירה במגוון חסרי חוליות גבוה יחסית לערוץ הקישון עצמו ומושכת אליה עופות מים רבים הניזונים מהם. זאת על אף זיהום מי הקישון לאורך שנים ארוכות.

 

החזרה מתבצעת באותה דרך. כאשר ניסע חזרה בדרך יוליוס סימון לכיוון דרך משה דיין, נוכל להבחין בצד ימין של הדרך בשלושה מגדלים בנויים לבנים. מגדלים אלו מכונים "מגדלי עשן" והוקמו במלחמת העולם השנייה, כאשר חיפה והסביבה היו חשופים להפצצות מהאוויר (והעיר אף הופצצה ע"י מטוסי צבא איטליה). המחשבה הייתה להסתיר את בתי הזיקוק ע"י מיסוך עשן כבד, אולם המגדלים לא הופעלו מעולם ומוגדרים כיום כמבנים היסטוריים לשימור.

משך ההליכה – כשעה.


רמת קושי
– קלה, ומתאימה לכל המשפחה אך ההליכה היא בדרך עפר ויש לקחת זאת בחשבון אם יוצאים עם עגלות תינוקות.

הוראות הגעה:

נצא ממנהרות הכרמל לכיוון הקריות. במחלף ידין נפנה לפי השילוט לעבר קריית חיים, וברמזור הראשון לאחר המחלף נפנה שמאלה לעבר מעגנת שביט וביה"ס הטכני. נחלוף על פני ביה"ס הטכני (בכניסה אליו נמצא מטוס המהווה אטרקציה לילדים) וכ- 200 מ' לאחר מסעף לצער בעלי חיים, נגיע לצומת דרך משה דיין ודרך יוליוס סימון.

 

כאן נפנה דווקא שמאלה לכביש ללא מוצא, בו ניסע כ- 600 מ' עד לצמד גשרים על הקישון – "גשר ביילי" במערב וגשר רגיל במזרח. מוטב לנסוע על הגשר הרגיל ולא על גשר הביילי. (הדרך מסומנת במפה בקו כחול).

למגיעים מצפון יש להשתמש בכביש עוקף הקריות, לצאת במחלף ידין ולהמשיך בהתאם לשילוט.

קישור למפת המסלול

*המידע מוגש כשירות לציבור, הפרטים המצויינים בכתבה עלולים להשתנות מעת לעת.

הרשמו עכשיו
ללא דמי מנוי
   הצטרף כמנוי    5424*
תנאי שימוש  © כל הזכויות שמורות למנהרות הכרמל

  
  
נגישות | 
  
מנהרות הכרמל בFACEBOOK
מנהרות הכרמל ב-youtube
מנהרות הכרמל ב-flickr
 webnoise  :site by
הצטרפות בקליק
התעריפים החדשים במנהרות הכרמל: דברים שכדאי לדעת
מטיילים עם מנהרות הכרמל
מנהרות הכרמל בFACEBOOK
מנהרות הכרמל ב-youtube
מנהרות הכרמל ב-flickr
נגישות | 
  
  
  
  | 
© כל הזכויות שמורות למנהרות הכרמל

site by: